Spoločné rodinné stravovanie by malo byť rituálom, kedy sa rodina stretne za jedným stolom a pochutí si na jedlách, pripravených z lásky. Dnes sa už málo kto z nás stretáva pri spoločných raňajkách, obedoch alebo večerách. Výnimkou sú hádam len sviatky. Vytráca sa tak čaro stolovania, uctievania si hostí. Skúste si spomenúť, kedy naposledy ste si s rodinou, či blízkymi sadli ku krásne prestretému stolu. A prečo to neskúsime robiť častejšie? Premýšľali ste o tom? Potešte svoju rodinu, spomaľte niekedy čas pri spoločnom stolovaní a užite si to.

prestieranie na stôl - obrus šerpa

Textil a prestieranie – čaro rodinného stolovania.

Práve my ženy máme silu vytvoriť čarovné stolovanie plné lásky a spojiť aspoň na malý okamih „rozlietanú rodinu“ :). A mnoho krát stačí len maličkosť, prestrieť nový obrus a pripraviť chutnú večeru, počas ktorej si pripomeniete výnimočnú hodnotu vašej rodiny.

Povedala by som, že na prvom mieste pri prestieraní je obrus. Obrus na stole je základom, či už je biely, farebný alebo vzorovaný. Mal by byť čistý :). Stôl môžete vďaka obrusu ochrániť pred poškriabaním, prípadným znečistením a taktiež spĺňa estetickú funkciu. Zvoliť si môžete rôzne rozmery obrusov. Buď chcete zakryť celý stôl, alebo si vyberiete menšie rozmery na šerpy, alebo obrus, ktorý bude uprostred stola v tvare kruhu či štvorca. K šerpe a veľkému obrusu môžete kombinovať aj prestierania pod taniere.

Ak si radi potrpíte na detaily, môžete mať aj textilné servítky pri stolovaní. Majú svoje čaro a môžete s nimi dotvárať celkovú výzdobu na stole.

K stolovaniu patria aj stoličky, ktoré môžete obliecť do návlekov z látky a doladiť tak celkový dizajn alebo si necháte ušiť len sedáky.

prestieranie v bezovom

Môžeme si dať 3 príklady prestierania obrusov:

  1. Veľký obrus na celý stôl, zakryje nedostatky staršieho stola a vnesie pohodlie k stolovaniu.
  2. Ak máte krásy drevený stôl, je škoda ho zakrývať. Použite len šerpu cez stred stola.
  3. Kombinácia šerpy a prestierania pod taniere alebo veľký obrus a prestierania.

Keramika, porcelán alebo sklo

Neodlúčiteľnou súčasťou stolovania sú riady: taniere, poháre, misky, šálky a podobne. Pohrať sa môžete aj so spojením keramiky a skla, alebo skla a dreva. Ak máte chuť na zmenu, kúpite si napríklad len nové hrnčeky alebo poháre, ktoré budú ladiť s prestieraním. Môžete sa pohrať s farebnými kombináciami a budete mať hneď veselšiu náladu. Zmenu pri stolovaní prinesie aj obyčajná sklenená váza s kvetmi alebo svietnik. Niekedy stačí naozaj maličkosť.

prestieranie a keramika

Môj tip pre Vás: Nemusíte nič kupovať, len položte na stôl malé sklenené svietniky, čo máte doma a dajte do nich kvietok alebo zelenú vetvičku. Milá originálna dekorácia, ktorá potrebuje len kúsok vašej tvorivosti 🙂 .

Dekorácie a výzdoba na stôl

Pokiaľ ide o každodenné stolovanie, výzdobe sa zväčša nevenujeme. V prípade výnimočného alebo sviatočného stolovania nás to láka viac. Dôležité je, že sa s tým nemusíte trápiť, len si to užívajte. Prezradím Vám niekoľko tipov, akú výzdobu môžete spraviť pri stolovaní.

romanticke prestieranie

  • zaujímavo poukladaná servítka v tanieri očarí každého. Ak nemáte na to priestor, jednoducho servítku zrolujte, obviažte prírodným špagátom a vložte živú rastlinku. Dnes sú obľúbené aj obrúčky na servítky. Servítky môžete ladiť k obrusu alebo k iným dekoráciám na stole.
  • poukladajte na stôl malé svietniky a posypte stôl farebnými kamienkami, alebo zrnkami kávy – výber je podľa farebnosti a štýlu prestierania
  • vystrihnite si kvietky alebo iné motívy z farebných papierov a rozložte ich na stôl medzi taniere a poháre
  • ak máte rozkvitnuté fialky alebo iné kvietky v kvetináči, môžete ich dať do krásneho kvetináča a nahradiť tak vázu so strihanými kvetmi. Alebo jednoducho obviažte kvetináč kúskom látky, ktorá bude ladiť s prestieraním.

Naladila som Vás? Pripravíte svojej rodine dnes prekvapenie a prestieranie plné lásky? Skúste to a napíšte mi, čo na to Vaša rodina.

velkonocne prestieranie

Ak hľadáte inšpirácie na Veľkú Noc, prečítajte si článok: Veľkonočné inšpirácie pre Váš domov.

 

 

Žiadny komentár